Informacje

„W hołdzie Bohaterom Solidarności Pracowniczej i Rolniczej” – odsłonięto pomnik w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

– 13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii naszej ukochanej ojczyzny. To wtedy junta Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi polskiemu, nie najeźdźcy zewnętrznemu, tylko swojemu społeczeństwu – powiedział w niedzielę w Bydgoszczy szef Solidarności Piotr Duda.

W ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w Bydgoszczy odsłonięto pomnik „W hołdzie Bohaterom Solidarności Pracowniczej i Rolniczej”, który powstał z inicjatywy bydgoskiej “Solidarności” . W uroczystości udział wzięli m.in: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ “Solidarność” Leszek Walczak, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Obelisk poświęcił biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

„13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii naszej ukochanej ojczyzny. To właśnie wtedy w nocy z 12/13 grudnia junta Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi polskiemu, nie najeźdźcy zewnętrznemu, tylko swojemu społeczeństwu. Za co? Za to, że przez wiele lat Polacy mieli dążenia wolnościowe, chcieli żyć godnie, chcieli ciężko pracować i godnie żyć, ale chcieli także żyć w państwie demokratycznym, w państwie, w którym sami będą sobie wybierać władzę, a nie mieć dyktatu. Niestety, stało się inaczej. Te wszystkie dążenia wolnościowe w ten dzień 13 grudnia zostały stłumione. Przynajmniej tak się wydawało juncie Jaruzelskiego” – powiedział szef „Solidarności”.

-Ten dzień, te dni, te tygodnie, te miesiące, te lata jednak sprawiły to, że dzisiaj możemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Ale to przede wszystkim zasługa tych wszystkich, którzy okupili to zdrowiem i życiem. Za to im dzisiaj dziękujemy – zaznaczył przewodniczący Duda.

Po odsłonięciu pomnika odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. bp. Krzysztof Włodarczyk.

Po mszy, w oratorium św. Jana Pawła II przy kościele Ojców Jezuitów, zostały wręczone medale państwowe i okolicznościowe zasłużonym działaczom związkowym.

Partnerem regionalnych obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest firma PESA Bydgoszcz S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *