Informacje

Przedsiębiorcy skorzystali mądrze – Leszek Walczak w Rozmowie Dnia w TVP 3 Bydgoszcz

Fundusz Inwestycji Samorządowych i działanie Tarczy antykryzysowej – to główne tematy „Rozmowy dnia”, w której gośćmi byli: Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski i Leszek Walczak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”.

Zobacz cały program „Rozmowa dnia”

Wsparcie dla gmin i powiatów w ramach wdrażanej Tarczy 4.0 to kolejny element walki ze skutkami epidemii, jakimi są między innymi mniejsze wpływy z podatków do budżetów samorządów. Fundusz inwestycji samorządowych, to ma być pomoc państwa dla samorządów.

Kujawsko-pomorskie ma otrzymać 330 mln zł, w tym tylko do Bydgoszcz mają trafić ponad 63 mln zł. Wsparcie będzie realizowane za pośrednictwem urzędów wojewódzkich.

Tarcze antykryzysowe, to kolejny etap walki ze skutkami epidemii koronawirusa – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Pierwszy etap, to było zabezpieczenie służby zdrowia, tak aby epidemia nie mogła się dalej rozwijać. To się nam udało. Mieliśmy 1350 miejsc w szpitalach przeznaczonych dla chorych. W apogeum rozwoju epidemii w naszym regionie tylko 15 proc. miejsc było zajętych. Byliśmy przygotowani na większą skalę zachorowań – dodał.

Następny etap, to przygotowanie tarcz antykryzysowych i tutaj duża rola rządu, na czele z panem premierem Mateuszem Morawieckim. Pan minister Łukasz Schreiber z naszego regionu był współtwórcą tarcz – przypomniał wojewoda.

Te trzy tarcze, to jest imponujące wsparcie. Porównując z programem 500plus, czyli 6,3 mld zł jakie trafiło przez ostatnie 4 lata do kujawsko-pomorskich rodzin, to w ramach tarcz antykryzysowych do naszych przedsiębiorców, tylko przez ostatnich 8 tygodni, wpłynęło 5 mld zł – podsumował wojewoda kujawsko-pomorski.

Teraz przyszedł czas na samorządy – powiedział Mikołaj Bogdanowicz. – To jest odpowiedź rządu, po to by samorządy nie rezygnowały z inwestycji – podsumował.

Swoimi obserwacjami odnoście wpływu pandemii na rynek pracy podzielił się Leszek Walczak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”.

Na początku baliśmy się, że znaczna część pracowników straci pracę. To zostało zatrzymane. Wsparcie udzielone przez rząd zostało wykorzystane przez przedsiębiorców mądrze. Nie dokonywano w większości redukcji zatrudnienia – zauważył szef bydgoskiej „Solidarności”.

Odnoście działania Tarczy 4.0 dodał, że związkowcy mają nadzieję, iż środki, które wpłyną do samorządów pozwolą utrzymać status quo na rynku pracy. – Przy zachowaniu rygorystycznych zasad i obostrzeń przedsiębiorcy sobie radzili w trakcie epidemii – stwierdził.

Co do dalszego rozwoju sytuacji na rynku pracy, szef związkowców ma obawy dotyczące okresu trzech miesięcy po wakacjach. – Na razie jest spokojnie – mówi.

źródło: https://bydgoszcz.tvp.pl/48696967/leszek-walczak-mikolaj-bogdanowicz-rozmowa-dnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *