Informacje

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych – bydgoskie uroczystości

Przy krzyżu koło dawnego Zachemu upamiętniającym osoby, które zginęły na stanowiskach pracy zorganizowano w Bydgoszczy uroczystość z okazji Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

W Polsce dzień 28 kwietnia uchwałą Sejmu RP z dnia 9 lipca 2003 r. został ustanowiony Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Obchody 28 kwietnia zostały zainicjowane jednak o wiele wcześniej, w 1991 r. przez NSZZ „Solidarność”.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – co roku tysiące osób na świecie traci życie w wyniku wypadków przy pracy lub chorób zawodowych. W Polsce również mamy do czynienia z tym problemem, dlatego też obchody Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych są ważnym momentem refleksji nad stanem bezpieczeństwa i higieny pracy w naszym kraju.

Niezmiernie istotne jest, aby pracodawcy, pracownicy oraz całe społeczeństwo podejmowali działania mające na celu minimalizację ryzyka wypadków i chorób zawodowych.

Zapewnienie właściwych środków ochrony osobistej, edukacja w zakresie bezpiecznych praktyk pracy oraz regularne kontrolowanie warunków pracy to kluczowe elementy, które mogą pomóc w zapobieganiu tragediom.

W uroczystości wzięli udział m.in.: przewodniczący bydgoskiej „Solidarności” Sebastian Gawronek, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy Andrzej Bugalski, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, przedstawiciele Zarządu firmy Nitrochem S.A oraz członkowie NSZZ „Solidarność” Nitrochem S.A. Modlitwę w intencji ofiar wypadków przy pracy omówił kapelan bydgoskiej „Solidarność” Bogusław Choma SJ