Informacje

Ogień Ducha Świętego, niech zapłonie od grobu błogosławionego Męczennika

W wielu ogniwach „Solidarności” trwały wybory. Czy nie byłoby dobrym zwyczajem, aby nowe, wybrane władze wraz z delegacjami członków i ich rodzin po rozpoczęciu swojej kadencji rozpoczęły od pielgrzymowania na warszawski Żoliborz. Po wyborach nie zamykajmy się tylko na sprawy socjalne!

Drodzy członkowie NSZZ „Solidarność” – w numerze 4 – tym z ubiegłego roku, podczas trwającego jubileuszu 25-lecia krakowskiego wydawnictwa „Pielgrzym”, przekazałem wspomnienie o 35. rocznicy powstania muzeum naszego zamęczonego Kapłana. Jest On patronem „Solidarności” z nadania Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy uprawnień od papieża Franciszka. Drodzy naszego Związku, serdecznie zapraszamy do Sanktuarium Bł. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, do grobu Męczennika i Jego muzeum, które ukazuje w sposób czytelny czas od zakończenia II wojny światowej do męczeńskiej śmierci i beatyfikacji Kapłana.

Pielgrzymujemy, aby nabrać mocy, sił duchowych i intelektualnych, płynących od grobu Męczennika przed jesiennymi dramatami, które niestety ukształtują naszą Ojczyznę na najbliższe lata. Albo dzieci, młodzież, seniorów, lasy i pola, złoża i skarby kultury, archiwalia – zatrzymamy, albo oddamy obcym. Albo Europa zachowa chrześcijańskie korzenie, albo będą wojny, tak kulturowe, jak i militarne – które trwają. Trudne słowa, mocne słowa, ale sami widzimy co się dzieje wokół nas! Ogień Ducha Świętego, niech zapłonie od Grobu błogosławionego Męczennika!

Drodzy członkowie „Solidarności”, w kościele odprawiane są msze święte poranne i popołudniowe. Zawsze w pierwszą sobotę miesiąca otwarta zostaje kaplica przechowania sutanny ks. Jerzego (w której został umęczony). Muzeum czynne jest we wszystkie dni tygodnia (szczegółowe informacje na stronie internetowej muzeum). Grupy zorganizowane mogą skorzystać z usług przewodnika. Obok znajduje się Dom Pielgrzyma z hotelem i restauracją. Jest także dobrze zaopatrzona księgarnia z licznymi wydawnictwami, pamiątkami (m.in. z Orłem, który w chwili śmierci, męczennik miał przypiętego do sutanny) i zniczami.

Pielgrzymi mają w zwyczaju składanie kwiatów i zapalnie zniczy przy grobie Męczennika. Obok znajduje się grobowiec ks. Teofila Boguckiego, który jako niezłomny Kapłan chronił, bronił i umacniał w niezwykłej pracy kapłańskiej ks. Jerzego. Gdyby nie determinacja proboszcza Boguckiego, bylibyśmy w zupełnie jeszcze innej sytuacji. Ale, te lata odkryjemy podczas naszego pobytu na Żoliborzu. Czy chcemy stanąć w miejscu cichej, a jakże wymownej modlitwy Jana Pawła II, modlitwy Matki Teresy z Kalkuty, kard. Ratzingera (Benedykta XVI) czy pierwszego amerykańskiego astronauty, który stanął na Księżycu, prezydenta Stanów Zjednoczonych czy Żelaznej Damy i króla Karola III z ZK Wielkiej Brytanii. Mamy taką możliwość stanąć wraz z nimi przy grobie Męczennika, a przed ołtarzem przy którym modlił się słowiański Papież, upraszać o cud kanonizacyjny, do rychłego wyniesienia na najwyższe Ołtarze, o cud przyszłości Ojczyzny!

Dariusz Starko
członek NSZZ „Solidarność” od 1980 roku, działacz podziemia antykomunistycznego