Informacje

Pamiętamy o ks. Jerzym. Uroczystości w Górsku

Wczoraj wieczorem w Górsku odbyły się uroczystości upamiętniające 39. rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. „Solidarność” Regionu Bydgoskiego była tam obecna wraz z Pocztem Sztandarowym.

To właśnie w Górsku, 39 lat temu w drodze powrotnej z Bydgoszczy do Warszawy, ks. Jerzy Popiełuszko został porwany przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa. Księdza brutalnie pobito i zamordowano, a jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości Włocławka.

Pod znajdującym się w Górsku, przy drodze krajowej nr 80 pomnikiem upamiętniającym uprowadzenie kapelana Solidarności złożone zostały kwiaty oraz znicze. Następnie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny oraz Misterium Męki Pańskiej „Via Dolorosa”.

W roku 1984 ks. Jerzy Popiełuszko z parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu był duszpasterzem robotników Huty Warszawa, służby zdrowia i nieoficjalnym kapelanem podziemnej „Solidarności”. Jego comiesięczne Msze za ojczyznę gromadziły tłumy wiernych. Propagandyści reżimu gen. Wojciecha Jaruzelskiego nazywali je „seansami nienawiści” i uznawali za bezprawne wiece polityczne. Ks. Popiełuszko był oskarżany o polityczny fanatyzm, pomawiano go o malwersacje finansowe i niemoralne prowadzenie się.