Informacje

Gala w 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Zasłużonym działaczom wręczono medale

W piątek 08 sierpnia w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy w ramach 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” i podpisania Porozumień Sierpniowych odbyła się Gala wręczenia medali „Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”.

Z rąk przewodniczącego Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Sebastiana Gawronka wyróżnienia otrzymali: Barbara Bejger, Joanna Jaśniewicz, Jarosław Piotrowski, Henryk Sokołowski, Jan Szymański, Monika Tańska oraz Dariusz Wiatr. Serdecznie gratulujemy medalistom oraz dziękujemy za Wasz wkład na rzecz „Solidarności”.

Już od kilku dobrych lat, wręczamy medale tym działaczom związku zawodowego „Solidarność”, którzy zasłużyli się dla regionu. Nie tylko tym starszym, ale też tym, którzy działali w ostatnich latach i w sposób szczególny przyczynili się dla „Solidarności” – tłumaczył Sebastian Gawronek.

Historię strajków 1980 roku oraz powstania NSZZ „Solidarność” przedstawił dr Przemysław Wójtowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w prelekcji pt. „Pierwsze lata „Solidarności” na Kujawach i Pomorzu – na tle wydarzeń w regionie i kraju”.

Na terenie województwa bydgoskiego na pewno najważniejszym wydarzeniem były wydarzenia mające miejsce i początek 19 marca 1981 roku, związane z pobiciem na sali sesyjnej trzech działaczy „Solidarności”, którzy byli zaproszeni, żeby przedstawić swoje postulaty – wyjaśniał dr Przemysław Wójtowicz.

Galę uświetnił recital Bianki Urbanowskiej wraz z zespołem.

Gala odbyła się dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerami wydarzenia są: Totalizator Sportowy oraz Krajowa Grupa Spożywcza – właściciel marki Polski Cukier.

Partnerzy wydarzenia