Informacje

Spotkanie z bohaterami Sierpnia

W piątek 25 sierpnia w Przysieku odbyło się tradycyjne już spotkanie kombatantów Sierpnia i przedsierpniowej opozycji. Na spotkanie zapraszali marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych Jan Wyrowiński, a także liderzy kujawsko-pomorskich struktur związku zawodowego „Solidarność” Sebastian Gawronek i Tomasz Jeziorek. Zasłużeni działacze z rąk wicemarszałka odebrali Medale Unitas Durat Palatinatus Ciuaviano-Pomeraniensis.

–  Dobrze pamiętamy o tym jak wiele zawdzięczamy bohaterom tamtych wydarzeń (…). Nie zapominajmy jednak, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze, że wciąż musimy zabiegać, by ideały Sierpnia 80 pozostawały żywe, by wciąż były obecne w nas i w świecie, który razem tworzymy – napisał w liście do uczestników spotkania marszałek Piotr Całbecki.

W programie wydarzenia znalazło się również spotkanie z ks. dr. Michałem Damazynem, autorem wydanego przez samorząd województwa „Dykcjonarza Kujawsko-Pomorskiego t.2”, z biogramami działaczy odznaczonych marszałkowskim medalem Unitas Durat. To publikacja zawierająca ilustrowane zdjęciami portrety bohaterów tamtych dni, w większości osób dziś publicznie nieznanych.

Grudziądz pamięta o Sierpniu 1980 r.

Uroczystości rocznicowe zorganizował również Oddział NSZZ „Solidarność” w Grudziądzu. Pod pomnikiem „Solidarności” liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Serdecznie dziękujemy przybyłym pocztom sztandarowym z Zarządu Terenowej organizacji fabrycznej nr 1 NSZZ „Solidarność” URSUS, KWK JAS-MOS NSZZ „Solidarność” Jastrzębie Zdrój, NSZZ „Solidarność” KWK Brzeszcze Tauron, regionalnej „Solidarności” leśników, NSZZ „Solidarność Stoczni Gdańskiej oraz III LO im. Jana Pawła II w Grudziądzu.

Dziękujemy przewodniczącemu Oddziału Grudziądz Krzysztofowi Brzeskiemu za organizację rocznicowego spotkania.