Informacje

Minister Maląg o emeryturach pomostowych: Do tej pory pobiera je około 40 tysięcy Polaków

– Do tej pory około 40 tysięcy Polaków takie emerytury pomostowe pobiera. To są osoby, które nabyły prawo do tej emerytury do roku 1999, czyli mamy ten charakter wygasający. My ściągamy tę granicę wiekową – mówiła dziś na antenie Polskiego Radia 24 minister Marlena Maląg.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła dziś w Polskim Radiu 24 o prawie do emerytur pomostowych, które dzięki porozumieniu rząd – Solidarność z 7 czerwca br. nie zostaną wygaszone. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu został w tej sprawie przedstawiony projekt poselski.

– Do tej pory około 40 tysięcy Polaków takie emerytury pomostowe pobiera. To są osoby, które nabyły prawo do tej emerytury do roku 1999, czyli mamy ten charakter wygasający. My ściągamy tę granicę wiekową – mówiła minister Maląg i dodała, że przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Emerytury pomostowe dotyczą osób, które pracują w warunkach szkodliwych i o szczególnym charakterze.

– Określenie, jakie grupy są w tych warunkach szkodliwych, jest w dwóch rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy. Na pewno kobieta musi mieć skończone 55 lat, mężczyzna 60 lat. Te warunki szkodliwe to jest 15 lat, ale będą to także lata liczone po roku 1999 – zaznaczyła.

Porozumienie rząd – Solidarność ws. emerytur pomostowych

Z dniem 1 stycznia 2024 roku uchylony zostanie wygaszający charakter emerytur pomostowych dla pracowników wykonujących pracę w warunkach szkodliwych i o szczególnym charakterze. Koszt tego przedsięwzięcia w pierwszym roku wyniesie ok. 220 mln zł i będzie systematycznie wzrastać w latach kolejnych.

Rząd i Solidarność uzgodniły rozpoczęcie prac dot. weryfikacji stanowisk pracy stanowiących załącznik do ustawy o emeryturach pomostowych.

źródło: tysol.pl
foto: flickr.com / Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej / Public domain