Informacje

Przełom ws. przywrócenia do pracy Przewodniczącego „S” w Nadleśnictwach Bydgoszcz i Solec Kujawski

– Z przyjemnością, a przede wszystkim z ulgą, mogę poinformować o przełomie w sprawie która zajmowała prawie pół roku. Sprawa dotyczyła konfliktu na osi pracodawca – związki zawodowe, z ostatnim akordem w formie zwolnienia z pracy (15 maja br.) naszego kolegi – Marka Łukaszewskiego – poinformował Tomasz Sołtys Przewodniczącego MSPL NSZZ „Solidarność” przy RDLP w Toruniu.

Marek Łukaszewski był leśniczym w Leśnictwie Chrośna i jednocześnie przewodniczącym międzyzakładowej organizacji NSZZ „Solidarność” w Nadleśnictwach Bydgoszcz i Solec Kujawski. Został on zwolniony z pracy pomimo negatywnych opinii organizacji związkowych i pełnieniu funkcji przewodniczącego organizacji związkowej.

– Zwalniając Marka z pracy nadleśniczy Ireneusz Jałoza dopuścił się następnego dnia także naruszenia przepisów związanych z ochroną danych osobowych. Dokonał tego na zwołanej przez siebie naradzie załogi Nadleśnictwa, gdzie z całą świadomością upublicznił dane wrażliwe pracownika (Marka Łukaszewskiego) i naruszył w wypowiedziach jego dobra osobiste – czytamy w komunikacie „S” z 6 czerwca.

Na Walnym Zebraniu Delegatów Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” przy RDLP w Toruniu w dniu 18 kwietnia br. związkowcy powzięli stosowne uchwały dotyczące działań w obronie swojego kolegi i poinformowali swoich przełożonych o zamierzonych akcjach – zarówno Dyrektora RDLP w Toruniu, jak i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Po zwolnieniu związkowca zgłosili formalnie zgromadzenie publiczne przed siedzibą nadleśnictwa, gdzie zaplanowali protest.

– Dopiero wobec takiej zdecydowanej postawy dyrektor RDLP odwołał nadleśniczego Nadleśnictwa Solec Kujawski Ireneusza Jałozę. Niestety, nie wszystko stało się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Bez rozpoznania sprawy do końca Dyrektor (RDLP) dokonał zamiany nadleśniczych pomiędzy Gniewkowem a Solcem Kujawskim. Dlatego jednocześnie dziękując Dyrektorowi za przychylenie się do naszych argumentów i za przywrócenie do pracy (właściwie wycofanie wypowiedzenia) naszego kolegi Marka, podnieśliśmy również sprawę bezkrytycznego powierzenia kolejnego nadleśnictwa Panu Jałozie – zaznaczył w komunikacie Przewodniczący MSPL NSZZ „Solidarność” przy RDLP w Toruniu.

– Otrzymałem od Marka Łukaszewskiego informację, że sprawy skierowane przeciw niemu do sądu przez Pana Jałozę, w tym również sprawa karna, zostały rozpatrzone. Sąd nie uznał zarzutów – już byłego – Nadleśniczego – dodał Tomasz Sołtys i podkreślił, że nie uważa sprawy za zakończoną. Jego zdaniem nastąpi to wtedy, gdy „sprawcy konfliktu poniosą konsekwencje za jego wywołanie”. – Tylko takie zakończenie będzie przyczynkiem do właściwego nadzoru naszych pracodawców i respektowania przez nich prawa – ocenił.

źródło: tysol.pl