Informacje

Rzecznik Komisji Krajowej o Rządzie: My się nie mamy lubić, my mamy rozwiązywać trudne problemy

– Nasza postawa to przeciwstawienie realizmu populizmowi. My jesteśmy realistami, my jeżeli nie możemy osiągnąć naszych postulatów, bo nasze oczekiwania są dużo większe, to jednak nie odchodzimy od stołu, szukamy tak długo rozwiązań, aż sprawę da się posunąć do przodu powiedział wczoraj Marek Lewandowski. Rzecznik KK NSZZ „S” był gościem wieczornej audycji Radia Szczecin.

Marek Lewandowski w rozmowie z Piotrem Kobalczykiem mówił m.in. o wyjątkowym charakterze systemowego porozumienia NSZZ Solidarność z rządem, które jest pierwszym takim dokumentem od 1991 roku. 

– Pomimo funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, gdzie strona społeczna, czyli pracodawcy i pracownicy permanentnie nie mogą się dogadać, trzeba korzystać z takiego autonomicznego dialogu, trzeba szukać możliwości zawierania kompromisu tam, gdzie pozostali nie widzą takiej możliwości. Stąd rozmowy z Solidarnością – powiedział rzecznik KK „Solidarność”.

Jesteśmy realistami

Opowiadał także o ubiegłorocznych przygotowaniach do „Marszu Godności” i późniejszych negocjacjach z rządem. 

– Nasza postawa to przeciwstawienie realizmu populizmowi. My jesteśmy realistami, my jeżeli nie możemy osiągnąć naszych postulatów, bo nasze oczekiwania są dużo większe, to jednak nie odchodzimy od stołu, szukamy tak długo rozwiązań, aż sprawę da się posunąć do przodu. Weźmy na przykład budżetówkę. Przecież w tym roku miało już nie być żadnych pieniędzy. Ten blisko miliard, który trafi do państwowej sfery budżetowej w formie nagród, ona spowoduje, że razem w tym roku budżetówka dostanie ponad 8 proc. podwyżek – powiedział Marek Lewandowski.

Siadamy do negocjacji o rozwiązaniach systemowych

Wspominał także o pomocy dla pracowników Domów Pomocy Społecznej. 

– 55 tysięcy pracowników zatrudnionych przez samorządy przeważnie na minimalnych wynagrodzeniach pracujących w niezwykle trudnym obszarze, jakim jest opieka nad ludźmi starszymi, często schorowanymi, bardziej jest to opieka medyczna, pielęgniarska niż takie zwykłe dopilnowanie starszych ludzi. Czasem ci ludzie od lat są niedofinansowani. Udało się tu po 600 zł z wypłatą od kwietnia do końca tego roku z rezerwy celowej uruchomić dodatkowe pieniądze dla tych pracowników. Ważniejsze jest natomiast to, że pilnie siadamy i będziemy negocjować, jak w ogóle umieścić pomoc społeczną w strukturze państwa, tak żeby wyciągnąć ją spod samorządów – zaznaczył Lewandowski.

Co z emeryturami stażowymi?

Marek Lewandowski poruszył także temat emerytur pomostowych, a także emerytur stażowych, które będą przedmiotem dalszych rozmów z rządem. 

– My się nie mamy lubić [z rządem], my mamy rozwiązywać trudne problemy i realizować rzeczy, każdy ma swoją rolę do wypełnienia. Ale ponieważ nie doczekaliśmy się jakiegokolwiek ruchu ze strony rządu Zjednoczonej Prawicy [na temat emerytur stażowych], napisaliśmy własny projekt, zebraliśmy pod nim podpisy i złożyliśmy do Sejmu – powiedział Marek Lewandowski, dodając, że projekt do dziś leży w sejmowej zamrażarce, ale sytuacja może się w przyszłości zmienić.

– Wreszcie zaczęliśmy o emeryturach stażowych rozmawiać merytorycznie, co oznacza, że po pierwsze przyjęli do wiadomości, że o emeryturach stażowych będziemy wreszcie rozmawiać, zaczęli stawiać merytoryczne warunki, co jest skutkiem dyskusji na konkretach. Siadamy do stołu negocjacyjnego i zaczynamy rozmawiać na poważnie, żeby te emerytury stażowe wprowadzić – przekonywał.

źródło: tysol.pl