Informacje

Piotr Duda w Bydgoszczy: Mam nadzieję na pozytywne rozwiązania dla członków Związku

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, spotkał się dziś z członkami Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” oraz przewodniczącymi Organizacji Zakładowych i Międzyzakładowych NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego.

– Obecnie na pewno największym problemem, jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą i społeczną, jest wysoka inflacja. Obserwujemy wskaźniki i mamy nadzieję, że ta inflacja będzie spadać i że w przyszłym roku będzie jednocyfrowa. Tak to ocenia rząd. Otrzymaliśmy na RDS dokumenty związane ze wskaźnikami makro- i mikroekonomicznymi dotyczącymi przyszłego roku. Dyskutujemy także na temat przyszłorocznej płacy minimalnej. Z naszych szacunków i informacji, jakie do nas docierają, wynika, że przyszłoroczna płaca minimalna nie powinna być niższa niż 4250 zł. Ale na jakim poziomie się ona ukształtuje, zobaczymy dopiero po negocjacjach z rządem, bo przypomnę, że w tej kwestii oprócz wskaźników ekonomicznych ważny jest też czynnik społeczny – powiedział mediom przed spotkaniem przewodniczący.

„Dopracowujemy szczegóły porozumienia z rządem”

Podczas spotkania rozmawiano m.in. na temat negocjacji między rządem a Solidarnością. – Jest już gotowy projekt porozumienia z rządem. Teraz musimy dopracować jego szczegóły. Pod koniec maja zaś projekt zostanie poddany pod głosowanie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – powiedział Piotr Duda.

Negocjujemy już ponad pół roku i mam nadzieję, że pozytywne rozwiązania przede wszystkim dla członków Związków i dla pracowników w tym porozumieniu się znajdą

– mówił zaś przewodniczący przed dzisiejszym spotkaniem ze związkowcami.

Tak działa Solidarność

Podczas samego spotkania poruszano także inne tematy. Piotr Duda w swojej przemowie do zebranych podkreślał rolę Związku w mijających latach, w tym w czasie pandemii oraz wojny na Ukrainie. Wspominał o korzystnych rozwiązaniach, jakie forsowała podczas pandemii Solidarność, a także o pomocy Solidarności dla uchodźców z Ukrainy.

Podkreślił również rolę Jana Pawła II dla Solidarności i zapowiedział, że zniszczona kilka dni temu wystawa poświęcona Papieżowi zostanie ponownie wystawiona.

Bez Ojca Świętego nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, nie byłoby Solidarności. O tym musimy pamiętać

– przekonywał Piotr Duda.

Część spotkania poświęcono na omówienie problemów, jakie dotykają pracowników w Regionie Bydgoskim.

Po południu przewodniczący spotkał się z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem i marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim.

źródło: tysol.pl