Informacje

Za nami 30 Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki

Ponad dwustu biegaczy stawiło się na trasie 30. Biegu Sztafetowego i Maratonu Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki. Jak każdego roku, już od 30 lat, rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego upamiętniliśmy w ten wyjątkowy sposób. W październiku minie 38 lat od tragicznej śmierci kapelana „Solidarności”.

Naszym zadaniem, zadaniem „Solidarności”, jest kultywować pamięć o ks. Jerzym, szczególnie wśród młodego pokolenia. Dlatego bardzo się cieszę widząc wśród Was tak wielu młodych uczestników. Pamiętajcie o naukach ks. Popiełuszki, niech Wam jego życie, niezłomna postawa wskaże jakimi wartościami należy się kierować w swoich codziennych wyborach – mówił do biegaczy przewodniczący bydgoskiej „Solidarności” Leszek Walczak.

Ksiądz Popiełuszko to bardzo ważna dla mnie postać. To był kapłan, który służył zwykłym ludziom. I porwał ludzi za sobą – powiedział jeden z uczestników. Start biegu nastąpił sprzed kościoła pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. To właśnie tutaj miał swoją ostatnią posługę kapłańską ks. Popiełuszko. W drodze powrotnej do Warszawy, ks. Jerzy wraz z kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali zatrzymani w miejscowości Górsk, a następnie uprowadzeni przez trzech funkcjonariuszy SB.

W miejscu porwania ks. Jerzego gdzie znajduje się symboliczny Krzyż w Górsku przy drodze nr 80 Toruń-Bydgoszcz odmówiono modlitwę i złożoną wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

W Biegu udział wzięli biegacze z całej Polski. Na starcie pojawiły się drużyny m.in. z Bydgoszczy, Chojnic, Ostrowa Wielkopolskiego, Płocka czy Inowrocławia. – Nie jest to bieg na czas. Nie ma rywalizacji indywidualnej ani zespołowej. Bieg ma charakter wspólnotowy. Uczestnicy biegną razem, jedną zwartą grupą – mówi Marek Piątkowski, organizator z ramienia Fundacji „Światło-Życie”.

Na mecie w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy medal, a kapitanowie drużyn otrzymali dodatkowo puchary. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzania muzeum z wystawą poświęconą ks. Jerzemu znajdującemu się na terenie CEM.

Bieg zorganizowali: Region Bydgoski NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja „Światło-Życie” Ośrodek w Bydgoszczy. Bieg odbył się dzięki wsparciu finansowemu firmy Solbet Sp. z o.o. oraz dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.