Informacje

Wyższa płaca minimalna. To efekt skutecznych negocjacji „Solidarności”

Płaca minimalna wzrośnie szybciej, niż pierwotnie proponował rząd. To efekt negocjacji prowadzonych przez „Solidarność”. Od stycznia będzie to 3490 brutto od stycznia oraz 3600 brutto od lipca przyszłego roku.

– Rozmawiałem jeszcze wczoraj długo z Piotrem Dudą i po dyskusji ze związkiem zawodowym „Solidarność” zdecydowaliśmy się na mocniejsze podniesienie płacy minimalnej – powiedział podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Dzisiejsza decyzja rządu oznacza, że zamiast planowanego wcześniej wzrostu od stycznia 3383 zł i od lipca 3450 zł, płaca minimalna wyniesie odpowiednio 3490 zł i 3600 zł.

– To mniej niż postulowała „Solidarność”, ale znacząco więcej niż pierwotnie proponował rząd. Cieszę się, że nasze argumenty przekonały pana Premiera i udało się wypracować dobry kompromis i zachować proporcję minimalnej płacy w relacji do przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 50 proc. – powiedział po konferencji Piotr Duda, szef „Solidarności”.

Premier Morawiecki mówił o konieczności zasypywania nierówności społecznych. Płacę minimalną określił jako drogowskaz dla pracodawców i instytucji publicznych. – Najlepsze kraje do życia to te, gdzie nierówności płacowe są relatywnie mniejsze. Popatrzmy na kraje Skandynawskie. Różnice wpływają na jakość życia wielu grup społecznych – dodał premier.

Premier mówił też, że „rządy, które przez lata akceptowały pracę ze stawką 5 zł za godzinę, nie są warte złamanego grosza.”