Informacje

„S” pisze list do prezesa Auchan: „hańba dla wspólników Putina”. Będą protesty pod sklepami

„Solidarność” w Auchan Polska napisała list adresowany do Edgara Bonte, globalnego prezesa Auchan, w którym apeluje do światowego zarządu firmy o wycofanie się z rosyjskiego rynku. W najbliższą sobotę, „S” zaplanowała protesty pod sklepami Auchan i Leroy Merlin pod hasłem „Dzień Hańby dla wspólników Putina”. Związkowcy będą zbierać podpisy popierające list do prezesa Auchan.

W oficjalnym liście do prezesa Auchan, Edgara Bonte „Solidarność” wzywa do opuszczenia przez firmę rynku rosyjskiego. Swój apel motywuje poparciem i solidarnością, które pracownicy w Polsce wyrażają względem kolegów zatrudnionych w ukraińskich sklepach sieci i „tchórzliwą postawą zarządów” sklepów Auchan i Leroy Merlin.

W liście, którego nadawcą jest Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, zwraca się szczególną uwagę na to, iż pozostanie na rynku rosyjskim przynosi spółce „gigantyczną stratę wizerunkową” i ogromne straty finansowe w Polsce.

Z pracowniczej perspektywy obserwujemy znaczący odpływ klientów z punktów handlowych, w których są zatrudnieni członkowie naszego Związku. Z informacji banku PKO BP (na podstawie danych o płatnościach kartami bankowymi) wynika, że sieci handlowe, które pozostały w Rosji i nadal prowadzą tam interesy, odnotowały kilkunastoprocentowy spadek obrotów w Polsce w stosunku do tych sieci, które zdecydowały się opuścić kraj Putina – czytamy w piśmie.

Jak oceniają związkowcy, jest to dopiero początek tego procesu. Pozostanie w Rosji zdaniem członków „S” nie przyniesie żadnych pozytywnych następstw a zyski, które firma notuje w Rosji nie zrekompensują strat, które osiąga w Ukrainie i Polsce czy innych krajach na zachodzie Europy, gdzie bojkot również postępuje. Może się to wiązać z konsekwencjami dla pracowników sieci.

– W tym kontekście trzeba zaznaczyć, że obawy członków naszego Związku Zawodowego, zatrudnionych w Auchan Polska, o przyszłość ich miejsc pracy, są uzasadnione. Atmosferę niechęci wobec Auchan potęguje kampania bojkotu firmy, prowadzona przez niezależnych aktywistów, pod hasłami „Nie kupuj w ich sklepach. Nie pomagaj Putinowi zabijać. Nie pozwól, aby twoje pieniądze służyły zabijaniu niewinnych” Prosimy o zaprzestanie działalności w Rosji – kraju, który pierwszy raz od bardzo wielu lat niszczy pokój i bezpieczeństwo w Europie – czytamy w liście.

Na pismo zwraca też uwagę organizacja Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin.

– Większość pracowników zatrudnionych w sieci sklepów Auchan i Leroy Merlin solidaryzuje się ze swoimi kolegami z ukraińskiej filii i całym narodem ukraińskim. Niestety ogromnych tchórzostwem wykazują się polskie zarządy tych firm. Brakuje im odwagi, którą mają ich pracownicy – nigdy nie potępili wprost agresji rosyjskiej, nie nazwali sprawców. Nie wezwali także publicznie swoich szefów we Francji do wyjścia z Rosji. Tym bardziej ważne jest wywarcie na nich presji – czytamy w poście grupy na Facebooku.

Zachęcamy do składania podpisów pod listem w najbliższą sobotę w czasie protestów pod sklepami Leroy Merlin, Auchan i Decathlon, które odbędą się w całej Polsce pod hasłem „Dzień Hańby dla wspólników Putina”.