Informacje

Funkcjonariusze Służby Więziennej z całej Polski będą protestować pod KPRM. “Przyszedł czas, aby powiedzieć STOP”

W piątek 25 lutego 2022 roku o godzinie 13:00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbędzie się manifestacja czynnych funkcjonariuszy Służby Więziennej. Funkcjonariusze będą protestować z powodu braku właściwej realizacji podwyżki z ustawy modernizacyjnej na lata 2022-2025.

– Dotychczasowe działania Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Centralnego Zarządu Służby Więziennej ws. podwyżek uposażenia funkcjonariuszy doprowadziły do obecnej sytuacji. Przyszedł czas, aby powiedzieć STOP! Polityczne slogany i obietnice już na nas nie działają. Jesteśmy zdeterminowani do walki. Nie pozwolimy, aby nazywano nas “wichrzycielami”. To my, Funkcjonariusze z pierwszej linii dbamy o bezpieczeństwo jednostek podstawowych, to my jesteśmy z osadzonymi 24 godziny na dobę. Funkcjonariusz Służby Więziennej jest człowiekiem, a nie robotem – powiedział Piotr Ornoch, wiceprzewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ Solidarność, który jest głównym organizatorem protestu. 

– Zapewniano nas o równym traktowaniu, jednak na zapewnianiu się skończyło. Jesteśmy zbulwersowani tą sytuacją! Służba Więziennia to funkcjonariusze, którzy myślą i potrafią kalkulować – zaznaczył przewodniczący Ornoch.

Krajowa Sekcja Służby Więziennej NSZZ “Solidarność” odrzuciła propozycję z 12 stycznia tego roku przedstawioną przez kierownictwo Służby Więziennej, która zakłada rozdysponowanie środków na podwyżki dla funkcjonariuszy Służby więziennej na trzy składniki uposażenia, czyli na dodatek za wysługę lat, dodatek za stopień służbowy i dodatek służbowy. 

W ustawie modernizacyjnej ustawodawca, czyli resort sprawiedliwości wprowadził zmiany w naliczaniu „dodatku za wysługę lat”. Zmiana polega na tym, że od 1 stycznia 2022 roku do dodatku za wysługę lat zaliczać się będzie także pracę w cywilu. 

Zdaniem Solidarności doprowadziłoby to do obniżenia planowanej podwyżki od 1 stycznia 2022 roku o prawie 30 proc, tj. około 187 zł średnio na każdy etat funkcjonariusza. 

Solidarność Służby Więziennej stoi na stanowisku, że wszyscy funkcjonariusze powinni otrzymać podwyżkę uposażenia w wysokości 624 złotych brutto z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku poprzez podwyższenie dodatku za stopień służbowy. Domagają się także realizacji zaliczenia do dodatku za wysługę lat tzw. pracy cywilnej.