Informacje

„Stan wojenny po czterdziestu latach. Nowe spojrzenie”. Konferencja naukowa w bydgoskim IPN

– Chcemy, by ustalenia naukowców docierały do opinii społecznej, bo wiedza na temat stanu wojennego jest wciąż niewystarczająca – mówią organizatorzy ogólnopolskiej konferencji naukowej „Stan wojenny po 40 latach – nowe spojrzenie”. Konferencja zorganizowana w bydgoskiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęła regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

– Część społeczeństwa ma trochę taki nie do końca prawdziwy obraz stanu wojennego. Panuje powszechna opinia, ostatnio coraz mniej podzielana, że wprowadzenie stanu wojennego uchroniło nas przed interwencją sowiecką. Jest to absolutnie nieprawda, Sowieci nie zamierzali w Polsce interweniować. Odwrotnie. Gen. Jaruzelski apelował do Sowietów, że gdyby nie dał rady siłami wojska i milicji zniszczyć Solidarności, to prosił Sowietów o pomoc – powiedział prof. Wojciech Polak.

13 grudnia 1981 na ulicach miast pojawiły się wojsko i czołgi, obowiązywała godzina milicyjna, a działaczy opozycji internowano, aresztowano lub w inny sposób represjonowano. – Ta skala uderzenia była wielka. Pierwszej nocy praktycznie mamy ponad 5 tysięcy zatrzymanych, mamy wielotysięczną operację inwigilacyjną, ona się bardzo mocno rozwija. Mamy ogromne uderzenie w największe skupiska pracownicze, żeby „Solidarność” nie miała podstaw. Mamy zniszczenie bazy poligraficznej – mówi dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

– Wielu naszych działaczy „Solidarności” w tym czasie było internowanych, część z nich straciła swoje życie i zdrowie, więc w szczególny sposób chcemy upamiętnić ich walkę, determinację i ten bohaterski czyn – zaznacza przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak.

Dzięki pracy historyków o genezie stanu wojennego wiadomo coraz więcej. – Generał Jaruzelski do końca swoich dni twierdził, że wprowadzenie stanu wojennego uratowało nas przed największym nieszczęściem w dziejach – jak to ujmował – czyli przed interwencją sowiecką. Dzisiaj wiemy, historycy ustalili w sposób bezdyskusyjny, że Sowieci w 1981 roku wkraczać do Polski nie chcieli – podkreśla historyk prof. Wojciech Polak.

Konferencja w bydgoskiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej oficjalnie rozpoczęła wojewódzkie obchody rocznicy.

Partnerem regionalnych obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest firma PESA Bydgoszcz S.A.