Informacje

Pobiegli dla ks. Jerzego. Za nami 29. Bieg Sztafetowy i Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi ks. Popiełuszki

Kilkuset zawodników wzięło udział w 29. Biegu Sztafetowym i 6. Maratonie Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, który rozpoczął się w Bydgoszczy i zakończył w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. 19 października przypadnie 37. rocznica śmierci kapelana Solidarności.

Przed startem uczestnicy biegów wzięli udział w Mszy świętej w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, w którym ks. Popiełuszko 19 października 1984 r. odprawił ostatnie nabożeństwo i odmówił z wiernymi różaniec. Biegacze wystartowali sprzed znajdującego się przy świątyni obelisku upamiętniającego bł. ks. Popiełuszkę. Do pokonania mieli klasyczny dystans maratoński 42,195 km. 

Ordynariusz diecezji bydgoskiej ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk wspomniał, że słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego w trakcie jego ostatniej homilii, istotnie wpłynęły na jego dalsze życiowe wybory – W tamtym czasie, kiedy ta tragedia się wydarzyła, to ja byłem w seminarium. Na tyle, na ile się dało, śledziłem proces toruński. Ale wtedy też zacząłem czytać – bo były opracowane – myśli, kazania księdza Popiełuszki. I ta myśl, idea, choć oczywiście głosił słowo Boże, mnie bardzo zafascynowało: „Nie daj się złu, zło dobrem zwyciężaj” – powiedział biskup.

Bieg ma na celu kultywowanie pamięci o kapelanie „Solidarnośći” i uchronienie jego dziedzictwa przed zapomnieniem. W ten sportowy sposób oddajemy hołd wielkiemu człowiekowi, który w trudnych czasach wlewał w serca Polaków nadzieję i wiarę w lepsze jutro. Pamięć o księdzu Jerzym musi zostać zachowana, a jego postawa powinna być drogowskazem w naszych codziennych wyborach.

Ks. Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku koło Torunia, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły. Według ustaleń sądu w Toruniu, przed którym odbył się proces sprawców zabójstwa, ks. Popiełuszko zmarł 19 października 1984 r. Ks. Popiełuszko żył 37 lat. Kapelan „Solidarności” został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Głównym sponsorem Biegu jest firma Solbet Sp. z o.o. Impreza jest dofinansowana z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.