W budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się dzisiaj konferencja pt.: “ Przyszłość jest w nas”, organizowana w ramach wojewódzkich obchodów 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.
41 lat temu w całej Polsce wybuchły strajki robotnicze, podpisano porozumienia sierpniowe zawierające 21 postulatów i w konsekwencji powstał NSZZ “Solidarność”. Wydarzenia te stały się początkiem początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego. W rocznicę tych wydarzeń Region Bydgoski NSZZ “Solidarność” zorganizował konferencję “Przyszłość jest w nas”.
W trakcie konferencji uhonorowano zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej. Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ “Solidarność” Leszek Walczak wręczył medale “Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ “Solidarność”, a wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Sosnowski odznaczył medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.
Następnie odbyła się debata poświęcona Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów. Historię NZS-u przedstawił dr Przemysław Wójtowicz z bydgoskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. O swoim doświadczeniu w NZS-ie, w bardziej osobistym odczuciu, opowiedziała Anna Nowek, która była działaczką NZS, a w okresie stanu wojennego prowadziła działalność w podziemnych strukturach NZS, kolportowała niezależną prasę i podziemne wydawnictwa.
W kolejnej części głos zabrał o.Mieczysław Łusiak, jezuita i kapelan bydgoskiej “Solidarności”. Przedstawił losy swojego brata, jednego z wielu cichych bohaterów tamtych czasów, który za swoją podziemną i antykomunistyczną działalność był represjonowany i aresztowany. To właśnie takie osoby, jak brat o. Mieczysława, stanowiły siłę “Solidarności” i dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolnej i demokratycznej Polsce.
Jednak “Solidarność” to nie tylko historia. To wciąż największy związek zawodowy w Polsce, zrzeszający blisko pół miliona pracowników wszystkich branż. O tym jak dzisiaj wśród młodych ludzi postrzegania jest “Solidarność” i z jakimi trudnościami mierzy się na co dzień mówił Sebastian Gawronek – zastępca przewodniczącego ZRB NSZZ “Solidarność”.
Konferencji towarzyszyła wystawa pt.: “Jan Paweł II – duchowy ojciec Solidarności” autorstwa ks. Sławomira Odera oraz Mariana Krzaklewskiego.
Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a partnerem obchodów jest firma Lotto.