Informacje

Emerytura za staż – zbieramy podpisy

Skorzystaj ze swoich uprawnień obywatelskich i opowiedz się za emeryturami stażowymi, składając swój podpis pod projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej przygotowanym przez NSZZ „Solidarność”.

Nie robisz tego tylko dla siebie

Działasz na rzecz i w imieniu swojej rodziny, przyjaciół, wszystkich ciężko pracujących osób, które otrzymają wolny wybór przejścia na upragnioną emeryturę.

Twój wybór

Emerytura stażowa to dodatkowa, nowa możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek po wykazaniu się okresem ubezpieczeniowym – 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet. Oznacza to, że jeśli w tym czasie wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek. Bo emerytura stażowa będzie prawem, a nie obowiązkiem.

Twój kapitał

Co miesiąc część Twojego osobistego wynagrodzenia przekazywana jest w formie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których tworzony jest kapitał emerytalny. To nic innego jak wynagrodzenie odłożone w czasie. Jeśli więc pracodawca proponuje Ci pracę bez płacenia składek emerytalnych, tak naprawdę pozbawia Ciebie istotnej części Twojego wynagrodzenia, skazując w przyszłości na głodową emeryturę.

Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku podejmować legalną pracę, od której odprowadzane są składki emerytalne.

Twoja emerytura

Składki gromadzone w ZUS-ie są waloryzowane na poziomie nie niższym niż inflacja. Oznacza to, że środki zapisane na naszych indywidualnych kontach nie tracą na wartości. To ważne, bo wysokość przyszłej emerytury w pierwszej kolejności zależy od liczby wpłaconych składek.

Drugim parametrem wpływającym na wysokość przyszłej emerytury będzie czas jej pobierania. Słowem – będzie tym niższa, im wcześniej zaczniemy ją pobierać. Jednak dzięki „kalkulatorowi emerytalnemu” prowadzonemu przez ZUS każdy przyszły emeryt otrzyma precyzyjną informację, jaka będzie wysokość emerytury stażowej.

Na tej podstawie sami zdecydujemy, czy chcemy z niej skorzystać, czy dalej pracować.

Twoje prawo

NSZZ „Solidarność” doprowadził już do przywrócenia wieku emerytalnego. Teraz czas na „Emerytury za staż”. Ponieważ od 6 lat nie ma woli politycznej Zjednoczonej Prawicy, by przyjąć to rozwiązanie, zdecydowaliśmy się na obywatelską inicjatywę ustawodawczą.

Skorzystaj ze swojego prawa i złóż podpis pod obywatelskim projektem wprowadzającym emerytury stażowe.

Gdzie złożyć podpis

Listy do zbiórki podpisów są dostępne w biurze Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” przy ulicy Wełniany Rynek 5 w Bydgoszczy. Można również pobrać listę i z podpisami dostarczyć do naszego biura lub wysłać pocztą.

Więcej informacji na www.emeryturazastaz.pl