Informacje

Zarząd Regionu: emerytury stażowe i sytuacja pracowników w regionie

Czerwcowe posiedzenie Zarządu Regionu, po raz pierwszy w tym roku, odbyło się w tradycyjnej, stacjonarnej formule w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych w Bydgoszczy. Głównym tematem obrad był obywatelski projekt wprowadzenia emerytur stażowych oraz sytuacja pracowników w firmach w naszym regionie.

Zbieramy podpisy!

“Solidarność” rusza ze zbiórką podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt zakłada możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. Aby projekt miał szansę wejść w życie, musi się pod nim podpisać minimum 100 000 obywateli.

Leszek Walczak – przewodniczący ZRB “S” – podkreślił, że to sztandarowy projekt “Solidarności” i przypomniał, że w obu porozumieniach wyborczych podpisanych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą znalazł się punkt o wprowadzeniu emerytur stażowych. 

Nie doczekaliśmy się realizacji tej obietnicy, więc nadszedł czas by wziąć sprawy w swoje ręce. Nie możemy już dłużej czekać i musimy wywrzeć nacisk na Rząd RP w tej sprawie. Jako Związek musimy pokazać naszą siłę i determinację. Interesuje nas zebranie przynajmniej dwóch milionów podpisów – dodał przewodniczący.

Projekt opiera się na założeniu, że osobami uprawnionymi do tzw. emerytury stażowej będą te, które zgromadzą co najmniej kapitał minimalny, uprawniający do otrzymania emerytury minimalnej oraz osiągną staż pracy.

Spór zbiorowy w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych w Bydgoszczy

Trwa spór zbiorowy w MZK w Bydgoszczy. Pracownicy postulują o zwiększenie wynagrodzenia, które od lat stoi w miejscu i zbliżone jest do wysokości płacy minimalnej. W przeprowadzonym niedawno referendum strajkowym pracownicy jednoznacznie poparli działania związków zawodowych. 

“Trwają rozmowy z pracodawcą. Od ich ustaleń zależą nasze kolejne kroki. Brak porozumienia może doprowadzić do strajku” –  powiedział Marek Napierała, przewodniczący OM w MZK Bydgoszcz.

Dodał również, że brakuje konstruktywnego dialogu z Prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim.

Napięcia w energetyce

Wciąż nie poprawia się sytuacja w branży energetycznej. 9 czerwca kilka tysięcy pracowników sektora paliwowo-energetycznego protestowało w Warszawie przeciwko polityce Rządu prowadzącej do upadku polskiej energetyki. W proteście wzięli udział również związkowcy z naszego regionu.

“Po proteście nie nastąpiła żadna reakcja ze strony rządu. Protestowaliśmy przeciwko braku dialogu i z przykrością stwierdzam, że nadal tego dialogu nie ma. Zapewne podejmowane będą kolejne akcje protestacyjne i nastąpi eskalacja niezadowolenia” – tak sytuację w energetyce przedstawił Grzegorz Skiba, przewodniczący Organizacji w Enei.

Zarząd przyjął uchwałę ws. wykonania budżetu za rok 2020 oraz przyjął projekt budżetu na 2021 r.