Informacje

Piotr Duda do Adama Niedzielskiego: służby bez pracowników cywilnych nie mogą normalnie funkcjonować

– Szanowny Panie Ministrze, proszę o uwzględnienie pracowników cywilnych, zatrudnionych w szeroko rozumianych służbach mundurowych w dostępnie do szczepionek na COVID-19, tak aby miał kto odebrać telefon i wysłać zaszczepionych strażaków do pożaru – napisał w liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Piotr Duda – szef „Solidarności”. To reakcja na harmonogram szczepień w mundurówkach obejmujących jedynie funkcjonariuszy.

Przewodniczący „Solidarności” zwraca uwagę Ministrowi Zdrowia, że szczepienie tylko funkcjonariuszy z pominięciem ich cywilnego zaplecza nie przyniesie spodziewanego skutku, jakim ma być zapewnienie normalnego funkcjonowania tych służb.

– Nieuwzględnienie pracowników cywilnych szeroko rozumianych służb mundurowych w procedurze szczepień może zaburzyć realizowany przez rząd narodowy program, którego głównym celem jest zabezpieczenie możliwości wykonywania podstawowych zadań państwa. Dlatego traktujemy służbę zdrowia, pracowników oświaty oraz funkcjonariuszy służb mundurowych priorytetowo, tak aby mogli normalnie pracować, zapewniając nam bezpieczeństwo, ochronę i przeciwdziałanie skutkom nieszczęśliwych zdarzeń. Jednak jeśli zabraknie pracowników cywilnych, bez których służby te nie mogą normalnie działać, cel ten nie będzie osiągnięty

– czytamy w liście

Stąd apel o objęcie szczepieniami na COVID-19 również pracowników cywilnych służb mundurowych, którzy tak samo jak funkcjonariusze pracują w tym samym środowisku i są tak samo zagrożeni.

– Takie służby jak policja, straż pożarna, służba więzienna, straż graniczna itd. nie mogą funkcjonować bez pracowników cywilnych. Tymczasem i jedni i drudzy pracują razem w tym samym zagrożeniu, wypełniając obowiązki kluczowe dla normalnego funkcjonowania społeczeństwa

– pisze do ministra szef „Solidarności” Piotr Duda.