Informacje

Regionalne obchody 40-lecia powstania „Solidarności” – plan wydarzeń

W tym roku mija 40 lat od powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W związku z pandemią koronawirusa plany na świętowanie tej ważnej rocznicy uległy zmianie. Nie rezygnujemy jednak z regionalnych uroczystości i wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszamy do wzięcia udziału w zaplanowanych wydarzeniach.

Okolicznościowe logo przygotowane na 40-lecie
powstania „Solidarności”

Plan regionalnych obchodów:

28 sierpnia
Uroczystości w Przysieku.

30 sierpnia
Uroczysta Msza Święta w intencji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Kościele św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy.

3 września
I Konferencja „Ideały Solidarności wczoraj i dziś” – Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

4 września
II Konferencja „Solidarność Młodych – Solidarność Przyszłości”.

„Tu rodziła się „Solidarność”- wystawa IPN

1 lipca przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy stanęła wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej – „Tu rodziła się „Solidarność”. Na planszach pokazano, jak rodził się ten potężnych ruch społeczny i związek zawodowy w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym.

Solidarność była kontynuatorem walki o niepodległość naszych przodków, tych którzy zginęli po 1945 walcząc o wolną Polskę. Dzięki Solidarności ich wysiłek nie poszedł na marne. Mamy nasze idee solidarności, które pielęgnujemy i w które wierzymy. Solidarność była, jest i będzie– mówił na otwarciu wystawy przewodniczący ZRB NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak.

Wystawa IPN pt.: „Tu rodziła się „Solidarność”