Informacje

Wyższe zasiłki dla bezrobotnych od 1 lipca?

Jak informuje „Rzeczpospolita”, kwota zasiłku dla bezrobotnych ma wzrosnąć do 1300zł. Taka zmiana byłaby spełnieniem postulatu NSZZ „Solidarność”, w którym domagamy się większego wsparcia dla zwalnianych pracowników, szczególnie w aktualnej sytuacji kryzysu gospodarczego. Obietnicę zwiększenia zasiłku złożył również Prezydent Andrzej Duda.

O potrzebie podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych mówił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w wywiadzie dla „Naszego Dziennika:

Dziś osoby, które stracą pracę z powodu kryzysu, otrzymają zasiłek w wysokości 861 zł brutto. Tymczasem ci, którzy byli zatrudnieni na „śmieciówkach” i nie odprowadzali składek, korzystając z „Tarczy antykryzysowej”, otrzymają 2080 zł brutto postojowego. Dlatego związek postuluje podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 zł brutto

Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

„Rzeczpospolita” podaje, że propozycja zmiany wysokości zasiłku dla bezrobotnych została przez prezydenta uzgodniona z premierem. Oprócz zasiłku, bezrobotni mają otrzymać świadczenie solidarnościowe w wysokości 1200zł. Ma ono przysługiwać przez trzy miesiące i po ustąpieniu kryzysu związanego z epidemią koronawirusa nie będzie już pewnie wypłacane.

Wszystko wskazuje na to – podsumowuje „Rz” – że rząd nie zdąży z podwyżką zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca. Wymaga to nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bardziej prawdopodobna jest podwyżka świadczeń od 1 lipca.

źródło: https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/305109947-Nowe-zasilki-dla-bezrobotnych-zabiora-pieniadze-z-tarczy-antykryzysowej.html